2019 Results

2019 RESULTS

Adult Social Salsa Freestyle sections 

Beginner

1 – Hannah Nouri and Haiming Jiang- Viva Dance

Intermediate

1 – Lauren Proud and James Gossan – Salsa Latina
2 – Wikitoria Maihi and Aaron Roff – Raine’s Suavesitas and Dance Whanganui
2 – Gisele Masin and Shaun Young

Advanced

1 –Caity Beattie and Sebastian Vera – Aotearoa Latin Dance
2 – Robyn Lindsay and Reuben Watkins – Salsa Latina
3- Emily Wang and Ash Parashar – RYDE

Pro/Am

1- Caity Beattie (AM) and Sebastian Vera (PRO)  – Aotearoa Latin Dance
2- Lauren Proud (AM)  and Reuben Watkins (PRO)  – Salsa Latina
2 –Milena Hubert (AM) anf Reuben Watkins (PRO) – Salsa Latina
3 -James Gossan (AM ) and Robyn Lindsay ( PRO) – Salsa Latina

Social Salsa Jack and Jill 

Beginner

1. Hannah Nouri – F

Intermediate

1 –Ellie Ladd – F
2 – Hannah Gin – F
3 – Milena Hubert

1 –James Gossan -M
2- Aaron Roff  -M
|3- Peter Simmonds -M 

Advanced

1 – Marigold Janezic- F
2 – Caity Beattie – F
3 – Diane Field – F

1- Hassan Samir – M
2 – Claudio Camasca – M

Professionals

1 –  Mia Yatiswara – F
2- Yan Zhou – F
3-Izadora Campos – F

1 –Sebastian Vera – M
2 – Ash Parashar – M
3 – Philip Gentry – M

Social Bachata Freestyle

Open Level

1 – Ellie Ladd  and Sebastian Vera  –– Aotearoa Latin Dance School
2 – Milena Hubert and Reuben Watkins – Salsa Latina
3 –Gisele Masin and Samuel Pham

Kizomba Freestyle Open

1 – Ksenia Kurdyumova and Corentin Perny
2 – Alina Kireeva and Augustine Dias
3 – Milena Hubert and Reuben Watkins – Salsa Latina

Youth Categories

Youth Salsa Solo

1- Christine Martin – Latin Addiction
2 -Charlotte Jane Buccahan – Raine’s Suavesitas
3- Ella Riddell – Dance Whanganui

Youth Latin Solo

1 – Charmaine Joy Buccahan – Raine’s Suavesitas
2 – Charlotte Hardy – Latin Addiction

Youth Salsa Duets

1 – Christine Martin and Charlotte Hardy – Latin Addiction

Youth Latin Duets

1 – Charmaine Joy Buccahan and Charlotte Jane Buccahan – Raine’s Suavesitas

Youth Salsa Shines Teams

1 – Raine’s Suavesitas
2 – Whanganui Intermediates Salsa Shines Team

Youth Latin Shines Team

1 – Raine’s Suavesitas
2 – Dance Whanganui Youth Salsa Team

Solos

Novice Salsa Solo Female

1 – Robin Moore – RYDE
2 – Katlin Burnip – Ritmos Candentes
3 – Grace Berge – Raine’s Suavesitas

Novice Salsa Solo Male

1 – Aaron Roff – Raine’s Suavesitas

Amateur Salsa Solo Female

1 – Madeline Sutherland – Ritmos Candentes
2 – Laura Wedlock – Raine’s Suavesitas

Professional Salsa Solo Female

1 -Mia Yatiswara
2 – Izadora Campos
3 – Yan Zhou

Masters Salsa Solo Female

1 – Marigold Janezic – RYDE

Open Latin Solo Mixed

1 – Deborah Chou
2 – Hannah Gin
3 – Rowena Dalumpienes  – Raine’s Suavesitas

Duets

Open Salsa Shines Duets

1. Yan Zhou and Farya Zaman – RYDE

Open Latin Shines Duets

1 – Yan Zhou and Izadora Campos
2 – Hannah Gin and Katlin Burnip – Ritmos Candentes
3 – Laura Wedlock and Grace Berge – Raine’s Suavesitas

Couples

Amateur Salsa Couples

1 – Sharon and Marius van Rijnsoever – Aotearoa Latin Dance School
2 – Helene Confuron and Jonny Watson

Professional Salsa Couples

1 – Farya Zaman and Yohei Mikawa
2 – Izadora Campos and Sebastian Vera

Open Salsa Couples

1- Angie Peterson and Sebastian Vera – Aotearoa Latin Dance School
2 – Natalie Fester and Jesus Angel Gomez – Cuban Fusion

Amateur Bachata Couples

1 – Sharon and Marius van Rijnsoever – Aotearoa Latin Dance School

Pro/Am Latin Couples mixed

1. Yan Zhou ( PRO) and Nelson Cuellar ( AM ) – RYDE
2 – Ellie Ladd ( AM) and Sebastian Vera ( PRO) – Aotearoa Latin Dance School

Masters Salsa Couples

1 –  Sharon and Marius van Rijnsoever – Aotearoa Latin Dance School
2 – Debbie Chou and Coco Sequeiros – Salsa Con Coco

Masters Latin Couples

1 – Sharon and Marius van Rijnsoever – Aotearoa Latin Dance School

Showcase Couples

1 – Debbie Chou and Coco Sequeiros – Salsa Con Coco

Teams

Open Salsa Teams

1 – La Fiesta Salsa Team – Aotearoa Latin Dance
2 – Salsa Latina Salsa Team
3 – Sweet Azucar with Victor Zapata

Open Latin Teams

1 – Bachata Extra – Aotearoa Latin Dance
2 – Salsa Latina Bachata Team
3 – Salsa Con Coco BachaSalsa

Open Salsa Shines Teams

1 – RYDE Salsa Shines Team
2 – Ritmos Candentes

Open Latin Shines Teams

1- RYDE Latin Bachata Team
2 – Raine’s Suavesitas

Open Showcase Teams

1 – Rebel Roots

Masters Mixed Latin Teams

3.Salsa Con Coco – Malanga